7 lihtsat soovitust, kuidas hakata esimest korda Piiblit lugema

image 7 lihtsat soovitust, kuidas hakata esimest korda Piiblit lugema

Sellel, mida sa loed, on sulle suur mõju. See mõjutab su mõtteid, arvamusi ja väärtushinnanguid. Kui laseme Jumalal end mõjutada läbi Jeesuse, kes on meie täiuslik eeskuju, siis saame teha elus õigeid valikuid ja pürgida Temale lähemale läbi Piibli. Millest aga Piibli lugemist alustada? Siit leiad seitse soovitust.


Artikkel on valminud koostöös Plussmeediaga. 
Artikkel ilmus TV7 ajalehes Head Uudised 2024 kevad-suvi.
Autor: Triinu Pikkmets

 

  1. Alusta lugemist raamatust, mida on kergem mõista.

    Võiks ju arvata, et õige oleks alustada päris algusest, kuid paratamatult jõuaksid peagi pikkade sugupuude ja seaduste loeteludeni. Need on küll olulised, kuid alustuseks on parem valida midagi lihtsamat. Piibel ei ole päriselt üks raamat, vaid erinevate žanritega teoste kogum, mis jaotatud kaheks osaks – Uus ja Vana Testament. Levinud soovitus on alustada Johannese evangeeliumist, üks neljast evangeeliumi raamatust, mis kõneleb Jeesusest, Tema elust ja õpetustest ning Temast kui inimkonna Päästjast.

     

  2. Võta Piibli lugemiseks aega.

    Piibel ei ole lihtsalt raamat, mille saab kiiresti läbi lugeda ja kohe kõik loetu unustada. Kui tahame seda mõista, peab see olema prioriteet, mille jaoks võetakse aega. Nagu iga raamatuga, on oluline kontekst – millal, kus ja miks need sündmused toimuvad. Täpselt sama kehtib ka Piibliga, aga see nõuab süvenemist, mis omakorda nõuab aega. Kuid see töö on seda väärt, sest Piibel ise kinnitab, et selles peituv rikkus on väärtuslikum kui mistahes maised rikkused.

     

  3. Ära võta liiga suurt ampsu korraga.

    Alustuseks loe üks peatükk päevas. Pärast lugemist mõtiskle selle üle, mis sulle silma jäi või sind kõnetas. See ei pea olema midagi suurt ja keerukat; peaasi, et õppisid midagi uut. Samuti ära ehmata, kui sa ei mõista kohe kõike. Piibel on lugudest ja teadmistest tulvil raamat. Alusta ja ole püsiv ning ajapikku õpid kõike, mida vajad.

     

  4. Palveta

    Jumal soovib, et paluksime Tema abi. Palveta, et Jumal avaks sulle oma sõna ning aitaks sul loetut mõista. Evangeeliumites on mitmeid näiteid, kus Jeesus rääkis keeruliste võrdumitega, kuid seletas need hiljem lahti oma jüngritele, sest nad küsisid selle kohta. Samuti aitab palvetamine sul suunata mõtted igapäevastelt toimetustelt Jumalale ning olla valmis Piibli sisusse süvenema.

  5. Kuula Piiblit.

    Leia audiopiibel, mida saad kuulata näiteks jalutades, autoga sõites või kodu koristades. Piiblit kuulates võivad kõrva jääda detailid, mida lugedes ei märganud. Kuulamisel on oluline roll, sest seda, mida inimene kuuleb, seda saab ta ka analüüsida ja omaks võtta. Eesti keeles saad kuulata tervet Piiblit internetis näiteks Valjala Rahu Vabakoguduse kodulehel (www.rahukogudus.ee).

     

  6. Kasuta abimaterjale.

    Plaanid ja soovitused ennetavad küsimust: „Aga mida ma peaksin täna lugema?“ Samuti aitavad need püsida määratud järjel, kus varasemalt loetud peatükkide põhjal mõistad järgmisi paremini. Lisaks on olemas erinevad mobiilirakendused ja veebilehed, mille eesmärk on aidata inimestel Piiblit paremini tundma õppida. Siin on ka paar soovitust:

Ikka raske? Mida teha, kui kõigest hoolimata muutub lugemine keeruliseks?

Küsi Jumalalt abi. Tema aitab sul õppida ja kõigest keerulisest läbi närida. Palveta, pöördu tagasi ka varem kirjeldatud punktide juurde. Kui on keeruline koht, siis kirjuta üles tekkinud küsimused. Alati saab nende kohtade juurde tagasi tulla värske pilgu ja uute teadmistega.

Kui leiad Piibli lugemise juures üles rõõmu ja põnevuse, siis mõistad paremini, miks see on maailma enimmüüdud raamat ja kuidas see on muutnud miljardite inimeste elu, ja võib muuta ka sinu elu.

 

7 lihtsat soovitust, kuidas hakata esimest korda Piiblit lugema
7 lihtsat soovitust, kuidas hakata esimest korda Piiblit lugema



SOOVITUS: