Armastuse puudutus teeb imesid

image

Marijana ja Olius Thalingu elulugu on kõike muud kui tavaline. Neil oli justkui kõik olemas, aga pealiskatte all valitses suur tühjus. Sellest tühjusest ja kaosest päästis vaid üks ‒ Jumala armu puudutus, mis muutis nende elu kardinaalselt ning andis rohkelt imelugusid, mida teistega jagada.

Intervjueerija: Kärt Tamm
Tekst: Annika Kuusk
Artikkel ilmus ajalehe Head Uudised 2023. kevad-suve numbris.


Marijana kolis 17-aastasena Eestisse 1963. aastal. Ta tuli siia Vilniusest, olles pärit poola perekonnast. Noorest neiust sai modell, samuti lõi ta kaasa mitmes filmis. Hiljem töötas ta tol ajal prestiižses Lillepaviljoni lillekaupluses. Tema tulevane abikaasa töötas samuti positsioonikas Olümpia hotellis baarmenina, teenides neljakordset ministripalka. Kui Olius Marijanat nägi ja temaga tutvus, siis ei köitnud teda üksnes naise kaunis välimus, vaid ka tema sisemine ilu. 

 

Külluslikult raha, puudulik rahu

Ühine abielu tõi kaasa rahu vaid alguses. Kuigi Thalingutel oli elu, millest sel ajal paljud võisid vaid unistada, valitses sisimas suur rahutus ja tühjus. Raha ja ilusad asjad pakkusid vaid hetkelist rõõmu, peagi kõik see kadus ning küllusest sai alguse kiire allakäiguspiraal. Sisemine rahulolematus viis alkoholi tarvitamiseni, abielupaar murdis truudust ja see omakorda lõppes abielulahutusega.
Toimus kiire allakäik, mis kahjustas ka tervist ning viis enesetapumõteteni. Marijana sõnul polnud tal otseselt plaanis endalt elu võtta, aga naine koges vaimumaailma rünnakuid, kuuldes mitmeid kordi hääli, mis käskisid tal rõdult alla hüpata. Marijana meenutab, et kõigil kolmel korral segati sellele plaanile ootamatult vahele. “Esimesel korral mu koer tõmbas kondi kurku, läksin teda aitama. Teisel korral mu telefon helises. Kolmandal katsel uksekell helises, naabrinaine tuli laenama tikke ja soola. Tagantjärgi tean, et mängus oli Jumala käsi ‒ Ta päästis mu iga kord.”

Olius vaevles samuti alkoholi- ja terviseprobleemidega. Ka mitmed suhted erinevate naistega ei toonud talle rahu. Lõpuks mõistis mees, et kui selline elu jätkub, siis tema elu lihtsalt lõpeb surmaga. Seetõttu hakkas Olius abi otsima psühholoogidelt ja psühhiaatritelt.
Oliuse ema oli usklik ja palvetas tema eest. Ta ütles, et ainult Jeesus saab teda välja aidata sellest mustast august. “Tänu emapoolsele kristlikule taustale tunnetasin selgelt, et Jumala Sõna, Piibel on tõeline. Noorena olin terveks saanud usupalve kaudu, uskusin 100% Jumalat. Jumal oli mulle püha, kuigi elasin patust elu. “Teadsin, et on olemas jumalariik ja põrgu ning minu elu liigub põrgu suunas,” tunnistab Olius. Teisalt arvas mees, et ta ei saa jätta senist elu, saada väiksemat palka, loobuda lõbusatest seltskondadest ja elada elu lõpuni ühe naisega. “Olin selleks hetkeks ikka väga rikutud mõtlemisega inimene,” tõdeb ta tänaseni.


Billy Graham ja südame muutumine


Viimases hädas hakkas Olius käima Oleviste kirikus, samal ajal töötas ta veel baaris. “Kui kirikus küsiti, kes tahab oma elu Jumalale anda, siis tundsin, et minu himud takistavad mul altari ette minemast. Alati pöörasin selja ja lahkusin,” tunnistas Olius. Ometi kasvas sisemine pinge aina suuremaks. Mehe hingeseisundiga oli kursis Oleviste kiriku pastor Rein Uuemõis, kes tuli spetsiaalselt Olümpia baari tooma Oliusele kutset Billy Grahami 1984. aasta konverentsile. Olius läks Oleviste kirikusse, mis oli puupüsti rahvast täis. Tuntud Ameerika evangelist Billy Graham tegi üleskutse anda oma elu Jeesusele ning seekord otsustas Olius tõsta käe. See otsus algatas suure muutuse tema südames.

Jumal hakkas Oliuse südant muutma ning senisest elust välja juhtima. Kui varem sai ta külma südamega inimesi reeta ja petta, siis nüüd hakkas Jumal tema südant nähtavalt pehmendama. Olius ei unusta iialgi juhtumit, kui Olümpia hotelli baari tuli ühel päeval kena naine, kes tellis 33 kopikat maksva topeltkohvi. Ta avas oma rahakoti, kust paistis naise poja pilt. Naine vaatas Oliusele otsa ja küsis: “Olius, kas saad mulle selle kohvi praegu tasuta anda? Mul on homme palgapäev.” Olius nõustus ja läks pärast seda privaatsesse töönurka nutma. See oli murdepunkt, mil ta tundis, kuidas Jumal sekkus ja hakkas muutma tema südant. 

Jumal muutis tema südant kõige otsesemas tähenduses. “Läksin järgmisel päeval tööle, hakkasin klientidele alkoholi kallama, aga süda hakkas valutama, nii et mulle kutsuti kiirabi ja baar pandi kinni! Seda juhtus mitmel korral,” meenutab Olius, kellel ei diagnoositud infarkti, aga kes koges, et Jumal ei lasknud tal enam baaris töötada. “Ma olin nagu Saulus Damaskuse teel ‒ kõik pandi kinni.” Mees pidi lõpetama 10 aastat kestnud töö baaris.

Olius Thaling

 

Sensitiiv kahvatub Püha Vaimu ees

Oliuse ja Marijana teekond kirikusse võttis veel aega ning tõi ka tagasilööke. Katoliku taustaga Marijana ei olnud kuulnud Jeesuse lunastustööst ega tahtnud veel eriti kirikus käia. Lisaks otsis Olius enne päästepalvet terviseabi veel mujaltki. Ta läks Pärnu sanatooriumisse, kus küsis ühel õhtusöögil enda terviseprobleemide kohta nõu ka menukalt psühhoneuroloogilt, kelle vastus teda hämmastas: “Ära küsi minu käest, mul endal on samad probleemid.” Selle asemel soovitati Oliusel pöörduda Gunnar Aarma poole, kes oli sel ajal Eesti kõige populaarsem sensitiiv ja teadjamees. Ta viidi tuntud sensitiivi juurde, kes hakkas talle seanssi tegema. “Lamasin diivanil, ta pani oma käed mu seljale, hakates n-ö energiat edasi andma. Tal oli kodus nii Jeesuse pilt, Buddha kuju kui ka palju muud,” meenutab Olius.

Pärast mitmeid seansse Oliuse tervis ei paranenud ning ta kutsus Marijana Pärnusse. Õnneks olid Marijanaga tolleks ajaks veel suhtlussidemed mõnel määral säilinud. “Olius oli nagu luu ja nahk,” kirjeldas Marijana tema piinatud välimust. Koos mindi sensitiiv Aarma juurde, aga kui Marijana sisse astus, jäi sensitiiv tardunult seisma: “Näen selle naise aurat praegu. See on tohutult tugev ja puhas. Pead temast tugevalt kinni hoidma.” Jumal oli Marijanat juba vaimselt ette valmistamas. Thalingute sõnul näitab säärane juhtum vaimumaailma reaalsust ‒ ka sensitiivid ja nõiad tajuvad püha allikat. “Seepärast peame vaimus olema sensitiividest ja nõidadest tugevamad, nii et nad kas parandavad meelt või põgenevad ära.” Oliusele meenub üks juhtum, millest rääkis evangelist Reinhard Bonnke, kes teenis Aafrikas. Tema teenistusele saadeti kolm Aafrika kuulsaimat nõida, kes suutsid inimesi oma pilguga tappa. Nende plaan oli ka kuulus evangelist ära needa, kuid asjad pöördusid nende vastu. Püha Vaim oli nii võimsalt kohal, et teenistusel hakkasid nõiad lämbuma, nende sees olevad deemonid manifesteeruma. Bonnke soovis minna nende eest palvetama, aga nõiad põgenesid.
Pärast teenistust tuli üks nõidadest tagasi, öeldes: “Mina näen, et teie Jumal on tugevam kui meie jumal. Ma tahan ka Teda järgida!” ning andis oma elu selle maailma Loojale. 

Restart uueks eluks

Sensitiiv Aarma ei saanud Oliust aidata. Oli aeg teha suurem ümberlülitus enda elus. Olius jättis lõplikult prestiižse ameti baaris ning astus välja ENSV kommunistlikust parteist. Talle pakuti suuri võimalusi nii töökohal kui ka poliitikas, aga tema jaoks oli Jumal esikohal. 1985. aasta oli veel stagnatsiooniaeg ning KGB tahtis kommunistliku partei tellimusel teda mitmel korral kõrvaldada ja arreteerida.
Jumal hoidist Oliust ning lõpuks otsustas ta oma elu Jumalale anda ning tegi koos pastor Rein Uuemõisaga päästepalve. Kõik senised hirmud ja himud ‒ kaotada hea palk, lõbus seltskond, elada elu lõpuni ühe ja sama naisega ‒ olid tema elust järsku lihtsalt haihtunud. Jumal pani mitmel korral käe ette, kui Oliusel tekkis huvi vanade harjumuste vastu. Mees mõistis ka viimaks, et ilma Marijanata on ta paljust ilma jäänud ning kutsus Marijanat korduvalt kirikusse. Marijana läks Oliuse kutsel Nõmme kirikusse ning koos mindi eestpalvele. 1991. aasta 9. juunit meenutab Marijana kui elu ilusaimat päeva. Koos paluti andeks Jumalalt ja teineteiselt, Marijana tervenes viiest haigusest, vabanes alkoholi- ja tubakasõltuvusest ning algas uus eluperiood, mis on kestnud nüüdseks juba 32 aastat. Olius ja Marijana hakkasid aktiivselt jumalariigis teenima. Oliusest sai vanglakaplan ja pastor, Marijana abistas teda teenimistöös.

Imed hakkavad sündima

Kuigi tuldud tee oli juba suur ime, siis tegelikult ootasid rohked imed neid alles ees. Kui Eestis hakkasid vabaduse tuuled puhuma, siis kuulsid Thalingud üha rohkem Jumala imedest. “Mind väga puudutas see, kui nägin videost, et halvatud, vähihaiged, viljatud jt haiged saavad terveks ja tantsivad rõõmust. Ütlesin Jumalale, et ei saa olla, et Ta on kuskil Aafrikas või Austraalias, aga Eestis  selliseid asju ei näe. Minus hakkas põlema soov näha ka Eestis suuri imesid. Jumal nägi seda ja imed hakkasid sündima,” kinnitab Olius.

Aastatega on nähtud palju üleloomulikke tervenemisi. Arstid ütlesid, et neljanda astme vähihaigel on jäänud elada veel vaid mõni nädal ja tal mingit lootust tervenemiseks ei ole, aga Jumal tegi ta terveks ‒ mitte ainult ühe vähihaige, vaid paljusid. Veel meenub lugu ühest väikesest lapsest, kellel arstid diagnoosisid insuldi, aga Jumal tegi ta hetkega terveks. Veel oli üks tuberkuloosihaige mees, kes pärast ühispalvet saadeti haiglast tagasi ja pahandati: “Mida te saadate terveid inimesi siia? Tema kopsud on terved!” Nähtud on ka pooleldi kurdi inimese tervenemist. Selle ime tunnistajaks oli terve vangla. Eredalt on neil meeles epilepsiahaige mees, kes veeristimisel vabanes krambihoost ning tervenes haigusest. 35-aastase kogemusega vanglaarsti sõnul polnud ta sellist imet kunagi näinud. Olius meenutab ka juhtumit, kus ühele mehele löödi raudkangiga pähe ning ta oleks pidanud sandiks jääma, kuid rängalt vigastatu sai tagasi terve mõistuse ja tervise.

Lisaks vanglale teenisid Thalingud ka mujal. Jumal kutsus korduvalt Marijanat ühte pansionaati, kuhu naine ei tahtnud alguses minna. Ent Jumal puudutas taas nii sügavalt Marijana südant ning suunas naise sealsete vanurite eest palvetama. Pansionaadi direktor andis loa käia inimeste palatites ja imed hakkasid sündima ‒ gangreenihaiged, silmahaigustega vanurid, seestunud inimesed ja paljud teised said terveks. Jumal juhtis Marijanat inimesteni, kes olid lootusetus olukorras ning Ta andis talle üleloomuliku armastuse ka kõige räbalamas olukorras inimeste vastu. “Palvetades tuli ruumi suur tingimusteta armastus, mis voolas nagu kosk. Jumala armastus küllastab, seda teeb Jeesus,” kirjeldab Marijana, kes pidi pansionaadi direktorile aru andma, kuidas inimesed järsku terveks said. Thalingud kinnitavad oma sügavale kogemusele tuginedes, et Jumal on armastus ning Ta on loonud inimesed armastuse jaoks. Seda suurt armastust ei saa välja teenida või ära osta. Peame kohtuma isiklikult Jumalaga, et tuleks päris rahu ja imed hakkaksid sündima.Saatesoovitus: “Armu puudutus”
Alates 23. septembrist, kord kuus laupäeviti kell 20.00.

Uues saatesarjas kuuled üleloomulikest Jumala imedest ning sellest, kuidas Jumala armu puudutus on erinevate inimeste elu muutnud.  Tunnistusi jagavad pastor Olius Thaling ja Marijana Thaling ning erinevad inimesed erinevatelt elualadelt.