ÕNN EI KUKU ÕUELE

Helver ja Kairi Tõkke on üks isevärki paar. Oma suhtes ei jäta nad midagi juhuse hooleks– kooselu on kui ettevõte, mille edukaks toimimiseks tuleb iga päev vaeva näha. Tänaseks üksteist aastat abielus olnud paar on oma elurada kujundanud teadlikult ja eesmärgipäraselt. Õnne võib ootama jäädagi, kuid kindlam on see endale ise kohale toimetada.

Istume Pärnu rannarajoonis vintage-stiilis armsas majas ja rüüpame teed. Tunnen huvi, kuidas on saavutatud valitsev rahu ja vaieldamatu klapp, vaatamata neljale elava loomuga lapsele ja perepea Helveri pingelisele töögraafikule mitme ettevõtte juhina.

Hea suhte aluseks on see, kui tead, mis on suhte eesmärk. Meie eesmärk Helveriga on kokku kasvada. Teadlikult ja igapäevaselt.”, ütleb Kairi.

Helver jätkab: “Esimese lapse sündides tõdesime, et meie poeg võib vabalt saada kõige tähtsamaks tegelaseks meie peres– maailmanabaks- ning meie suhe jääks selle varju. Leppisime kokku, et meie omavahel ja meie suhe on jätkuvalt kõige tähtsamad. Kõlab ehk egoistlikuna, aga tegelikult on see õige. Kui laps saab mehe ja naise suhtes esikoha, hakatakse natukese haaval lahku kasvama.“

Lahkukasvamine on paari silmis juba ka see, kui ei kasvata kokku ning lastakse asjadel oma rada kulgeda. Kahtlemata kõlab väide “suhte kallal töötamine” ebaromantilisena.

Kuid romantika on see, kui oled ühe naisega elu lõpuni koos. Vot see on romantiline ja sellest romantilisemaks enam minna ei saa,” on mees resoluutne, tuues ka kohe samal teemal praktilise näite: “Oled küll hea palga nimel nõus töötama 15 tundi päevas, kuid mitte selle nimel, et ühe naisega terve elu koos olla?”

Helver arvab, et oma teadmisi on vaja uuendada igas valdkonnas. Ka ärimaailmas jääb ettevõtte areng seisma, kui ajaga sammu ei peeta. Maailm on pidevas muutumises ning sellepärast on tark seda kokkukasvamist teadlikult järgida.

Kairi ja Helveri vahel valitseb sõprus ja usaldus ning endiselt käiakse kohtingutel, et oma suhet ka aastate möödudes värskena hoida. Helver arutleb: “Kui oled äsja abiellunud, siis ollakse üksteisega palju ninapidi koos ja tundub, et mitte midagi ei saa teie vahele tulla. Siis ei vaadata teisi naisi. Aga noori naisi on ikka mehe ümber ja kes teab, mis lollid mõtted sul siis pähe tulevad… Kui me aga igapäevaselt hoiame oma eesmärki elus, siis võingi südamerahus ilma naiseta Miamisse kümneks päevaks puhkama minna,” muheleb mees armastavalt oma naist vaadates.

MIS ON ÜHIST ETTEVÕTLUSEL JA LASTE KASVATAMISEL?

Helver jätkab: “Põhimõte, et ära karda nõu küsida, käib minuga alati kaasas. See kehtib ka ettevõtluse puhul. Inimesed kardavad rumalatena näida. Asi tehakse kuidagi ära, kuid tulemus on poolik ja vildakas. Parem koputa uksele ja küsi, kuidas sa seda teed, et see sul nii hästi õnnestub?”

Laste sündides võtsime eesmärgiks õppida, kuidas laste kasvatmine üleüldse toimib. Uut asja ostes ikka küsid, mida ostad. Ka enne reisile minekut otsid uue maa kohta rohkem informatsiooni,” toob Helver värvikaid näiteid.

Esimese lapse sündides hakkasid Kairi ja Helver otsima perekondi, kellel laste kasvatamises asjad korras ja pesamunad ise oma päid üleval hoidmas. Õpetust hindav paar kutsus korduvalt ühte perekonda oma kogudusse soovijatele loenguid pidama.

PLANEERI TULEVIKKU

Värsked lapsevanemad said inspiratsiooni samuti Danny Silki õpetusest. Koos loeti läbi lastekasvatuse raamatud ja kuulati ära paljusid paarisuhete sarjad.

Kogu kasvatuse teooria seisnebki ette mõtlemises,” jätkab Kairi, “hetkes elades ei saavuta just palju. Kui lapsed kaklevad ja sa lõpetad madina tutistamisega, oled lahendanud küll hetkeolukorra, kuid kas oled sellega oma rolli täitnud? Mõeldes tulevikule, küsiksin karistamise asemel lapselt, kas see, et sa praegu oma venda lõid, muutis olukorda kuidagi paremaks? Küsime selliseid küsimusi oma laste käest päris tihti, et nad näeksid olukorda suuremalt ja õpiksid end analüüsima,” räägib Kairi.

Väline pool on küll oluline, aga lõppkokkuvõttes pole kõige tähtsam, mitmes trennis laps käib ja kas tal on kõige paremad tossud. Loeb see, kas anname lapsele kaasa õiged väärtused,” lisab Helver ja jätkab: “Lastesse saad teatud tarkuseterasid istutada vaid õigel ajal. Kui laps on juba 14-aastane, siis on hilja rääkida asju, mida oleksid pidanud tegema siis, kui ta oli 4-aastane.” Helver tõdeb, kui lapsed manipuleerivad, on salakavalad või valetavad, siis on mingis hetkes kasvatus tegemata jäänud.

Helveri-Kairi laste jututuju saabub õhtu tulles enne magamaminekut ja mõlemad vanemad pingutavad, et sel tähtsal ajal kohal olla.

OTSUSED JA TAGAJÄRJED

Abikaasad on aga samal seisukohal hirmust ja armust: “Mingi aeg võib-olla toimis, et lapsed kuuletusid hirmust karistuse eest pimesi oma vanematele. Piiblist aga näeme, et tegelikult Jumal ise ei karista meid, kui käitume halvasti. Meie otsustel ja tegudel on tagajärjed. Jumal kasvatab meid seestpoolt väljapoole. Mitte hirm karistuse ees, vaid armastus Looja vastu paneb meid õigesti käituma. Ta kasvatab meid läbi oma armastava südame.

Ka meie ei karista oma lapsi, vaid pigem töötame läbi tagajärgede ja pakume neile võimalusi, et teha õigeid valikuid. Oluline on see selleks, et nad õpiksid ära enesekontrolli. Kui ta omandab selle väiksemana, siis on tal suuremana kergem. Mitte keegi ei saa ju täiskasvanuna öelda ette, mida tegema pead. Kõik algab väikestest asjadest,” on Kairi kindel.

Iva on selles, et kuna meie oleme suured ja nemad väiksed, siis meil on täna lihtne hirmu või karistusega lastest üle sõita. Kui mu poeg saab 15-aastaseks, kuidas ma siis temast üle sõidan? Kas kutsun sõbra appi või, et tule aita mul pojast jagu saada?” võtab Helver asja kokku.

Mõlemad vanemad kinnitavad, et lapsed peavad ise valikute tegemist õppima ja valmis lahendusi ei tohiks pakkuda. Lapsed peaksid ise oma ajusid ragistama, et probleemidele leidlikke lahendusi leida, sest teismeliseeas jäävad õpetamise võimalused aina ahtamaks. Teismelisena hakkab laps püüdlema vabaduse poole ja alateadlikult vanematest eemalduma.

Kairist ja Helverist on avatud meelelaadi ja õppimise tulemusel saanud ilmsiks, et neist enestest on saanud väärt eksperdid ettevõtluse ja lastekasvatuse alal.

Abielupaar võtab teemad kokku lausega: ”Sa ei pea palju tegema, et elada igavat elu. Kui sa tahad, et midagi juhtuks, siis pead sa midagi tegema.”

Autor Marliis Newsome